Cep telefonlarından youtube izlenme sayısı 200 milyona ulaştı.

Yakın bir geçmişe kadar, insanlar cep telefonlarından internete neredeyse hiç girmezken, günümüzde şaşırtıcı rakamlar karşımıza çıkıyor.

Google’ın açıkladığı verilere göre, mobil cihazlardan Youtube videoları izleyenlerin günlük sayısı 200 milyona ulaştı. Bu rakama, Android ve iPhone’da yer alan uygulamalar üzerinden video izleyenlerin yanında, mobil cihazlarıyla Youtube’un mobil sitesine girenler dâhil.

Öte yandan mobil cihazlardaki video uygulamaları bazı kısıtlamalara sahip. Örneğin telif hakkı sahipleri tarafından yüklenmiş olan videolar mobil cihazlardan izlenemiyor. Buna ek olarak, Vevo etiketiyle yüklenen müzik videoları da Youtube mobil arama sonuçlarında gösterilmiyordu ancak bu kısıtlama yakın zamanda kaldırıldı.

Vevo, birçok büyük müzik şirketiyle işbirliği halinde çalışıyor ve eserleri mümkün olduğunda çok insana ulaştırmayı hedefliyor. Gelirini ise, genellikle videolardan önce gösterilen reklamlardan sağlıyor. Mobil cihazlardaki kısıtlamanın sebebi de bu reklamlardı. Zira eski Youtube mobil uygulamaları, bu reklamların gösterilmesini desteklemiyordu. Android 2.2 ile bu özellik eklendi ve güncel sürüm kullananların bu videolara erişmesi sağlandı.

kaynak:Chip online