Bugünün motorları, hafif küçük ve her zamankinden daha kübik inç başına daha fazla beygir gücü üreten ve henüz maksimum motor yağı vurgulayarak, daha az yağ hacmi tutun.

turbo şarj ve süper şarj gibi Horsepower artan eklemeler ortak yer haline gelmiştir. durdurma ile her zamankinden daha sıkı internetten para kazanma emisyon kontrolleri ekleyin ve günümüzün kalabalık şehirlerde yaygın gidip gidip tek araba motor yağı için işkence ve çalışma koşulları var.

Ne yani nitelikleri motor yağı ve bu koşulların hayatta kalmak için hala uygun koruma sağlamak muktedir olması gerekir mi? Dedikleri gibi, bir düzgün formüle motor yağı gelince “şeytan gerçekten ayrıntıda gizlidir”.

Biz sorunları viskozite ile ilgili başlayacağız. Iyi motor yağı sıcaklık değişikliklerine maruz kaldığında sabit viskozite korumak gerekir. O da çok yağ amaçlanan yağ değişim aralığı ve süresi boyunca kendi doğru viskozite muhafaza edebilmek önemlidir.

Bir motor yağları onsuz Soğuk havalarda nasıl işleyeceğini iyi noktada size söyler akma jelleşme (katılaşabilme). çok parafin içeren yağlar; bir mum petrol motor yağları düşük sıcaklıklarda jel eğilimi bulundu. kötü tasarlanmış katkı maddeleri ya da düşük kaliteli viskozite indeksi artırıcılar ile yağlar da bu sorun olacaktır. Modern motorların toleransları vardır ve bir motor yağı başında aşınma en aza indirmek için düşük sıcaklıklarda hızlı akış gerekir.

İpucu: düşük akma noktaları var yağlar arayın. Akma Noktası Test bir yağ akar en düşük sıcaklık belirler. Düşük bir yağ’s akma noktası, daha iyi koruma, düşük sıcaklıkta hizmet vermektedir.

yüksek sıcaklık ve basınç olarak, motor yağı kesme kuvvetlerini gerekir. (: 30wt aralığı içine bir 40wt yağ kesme örnek) kayma olarak bilinen durum petrol anlamıyla onun viskozite aralığı dışında bırakmaya neden moleküler düzeyde paramparça olduğu yer

Bu volatilite ve ısı ile ilgili bozulma konu için bize getiriyor. yüksek sıcaklık bir yağlar hafif bileşenleri buharlaştırmak ve kaynar At. Bu, özellikle çeşitli büyüklükteki hidrokarbon molekülleri bir karışımına sahip petrol esaslı motor yağları için de geçerlidir. Yüksek sıcaklıkta, ağır parçalar bırakarak kapalı çakmak parçaları kaynatın. Bu viskozite kademeli bir artış nedenleri ve hızlı aşınmasını, çamur ve motor yatakları yol açar. Yeteneği kesme direnmeye ve volatilizing özellikle turbo uygulamalarında petrol yatakları sıcak kavurucu turbo geçer nerede önemlidir.