Windows 7 heyecanı her yanımızı sardı...

Cuma günü yaşananlar, Win 7 kullanıcılarını hem heyecanlandırdı, hem şaşırttı. İşte büyük sürprizler

Geçtiğimiz günlerde burada yayınladığımız haberde, Windows 7 için yayınlanacak ilk servis paketinin çok yakında gelebileceğinden bahsetmiştik. Ama hiçbirimiz, Cuma günü yaşanan gelişmeleri beklemiyorduk. Daha doğrusu bu gelişmelerin yakın bir zamanda yaşanacağını tahmin ediyorduk ancak bu kadar çabuk yaşanacağı aklımız gelmemişti.

Peki ama Cuma günü neler yaşandı? İlk haber, bir Microsoft Rusya çalışanı Alex Kibkalo’nun burada yayınladığı blog girdisi sonrasında bomba gibi patladı. Kibkalo, blog’unda Windows 7 Service Pack 1’in RTM aşamasına geldiğinden, bugün (Cumartesi) halka sunulacağını açıkladı. Ancak 7601.17514.win7sp1_rtm.101119-1850 yapı numarasıyla sunulacak olan SP1, bugün, öncelikle OEM’lere sunulacak. Böylece Windows 7 SP1, hafta sonu yayınlanan ilk servis paketi olacak. Servis paketinin Windows Update üzerinden gelmesi ise, önümüzdeki birkaç gün içerisinde gerçekleşecek. Tabi tüm bunlar Kibkalo’nun yazdıkları, Microsoft tarafından resmi bir açıklama henüz gelmiş değil.

7601.17514.win7sp1_rtm.101119-1850 yapı numarası, muhtemelen pek çoğunuz için yabancı olmayabilir. Rus sitesi Wzor, Aralık ayında yayınladığı ekran görüntülerinde, SP2’in bu yapı numarasıyla geleceğini zaten belirtmişti.

Windows 7 Service Pack 1 ile ilgili asıl şaşırtıcı gelişme ise, internette yaşandı. Kibkalo’nun açıklamasının hemen ardından,
7601.17514.win7sp1_rtm.101119-1850 yapı numarasına sahip olan Servis Paketi, RapidShare ve diğer büyük dosya paylaşım sitelerinde boy göstermeye başladı. Herne kadar bunun resmi bir sürüm olup olmadığı bilinmese de, iddialara göre sızan sürüm, yayınlanacak olan Service Pack 1 Final sürümünden farklı bir şey değil.

Yine de her zaman yaptığımız uyarıyı bir kez daha tekrarlamamızda yarar var. Eğer sızan sürümü indirip denemek istiyorsanız, PC’nize gelebilecek muhtemel zararları baştan kabul etmiş oluyorsunuz ve bu zararlardan sadece kendiniz sorumlusunuz.

Windows 7 SP1, daha önce de defalarca söylendiği gibi, çok büyük yenilikler sunmayacak. Yeni servis paketi, daha çok, bugüne kadar yayınlanan güncellemeleri içeren bir paket olacak. Daha önce SP1 Beta ya da RC’yi kuranlar, final sürüm için bu kurulumları kaldırmak zorunda.

Bakalım Alex Kibkalo’nun yazdıkları gerçek olacak mı; Windows 7 SP1 bugün kaşımıza çıkacak mı? RapidShare ve diğer sitelere sızan sürüm gerçekten SP1 Final sürümü mü? Bekleyelim ve görelim…

kaynak:Chip online