http://www.yusufuyanik.com/wp-content/plugins/wp-o-matic/cache/3b57f_20101118125701_windows8.jpg

Windows 8, “masaüstü hizmeti” olacak.

Windows 8 hakkında dedikodular devam ederken, son ortaya çıkan bu slayt büyük değişimi gösterdi!

Windows 8 hakkında sızan haberler son bir kaç aydır iyice artmış durumda. Ortaya çıkan bu son PowerPoint sunumları ise Windows 8’in planlarını biraz daha belli ediyor.

Slaytlara bakıldığında, Windows’un bir masaüstü uygulaması olmaktan ‘masaüstü hizmeti’ olmaya yöneldiğini görüyoruz. ‘Windows Next’in daha da oraya çıktığı slaytlarda, işletim sisteminin bir sanal ve bulut tabanlı masaüstü özelliğine sahip olacağını anlıyoruz.

Microsoft yeni işletim sistemine, sanal masaüstü (VDI), uygulama sanallaştırma (App-V, MED-V, uzak uygulamalar ve diğerleri), uzak masaüstü, veri sanallaştırma, donanım sanallaştırma (Hyper-V) ve başka birkaç sanal hizmeti daha ilave ediyor.

Aslında ‘masaüstü hizmeti’ (DaaS) yeni bir şey değil, fakat tüm işletim sisteminin buna odaklanmış olması bir ilk. Bu sayede Windows 8, bütün şirket içerisinde tam bir donanım ve yazılım uyumuyla rahatlıkla kurulabilecek.

Windows XP’nin sonu olur mu?

Bu hizmet, şirketlerin ‘bulut’ üzerinde çalıştırabileceği uygulamaları sakladığı bir ‘Windows Uygulama Mağazası’nın da açılması demek olabilir.

‘Windows Next’in sanallaştırmayla iş yerleri ve tüketiciler için neler getireceğini merakla bekliyoruz. Bir tek hizmeti kurmak ve sürdürmek, büyük şirketler için daha az maliyetli olacağından, onların nihayet Windows XP ve Vista’dan yükseltmelerini sağlayabilir…

+18 Kasım 2010 Perşembe, 12:57
CHIP Online