APRANAX isimli ilaç ile ilgili…
Vatandaşın biri, haftasonu
arkadaşının evine gidiyor.
Çok başı ağrıdığından, arkadaşı ona bir Apranax veriyor. Vatandaş yutmadan önce ilacı ağzında çiğniyor, bir kaç dk. sonra şuurunu kaybediyor. Çevresindekileri tanımamaya
başlıyor. Apar topar hastaneye kaldırıyorlar ve orada anlaşılıyor ki;
sebep beyin kanaması…
Nedeni ise, doktorların açıklamalarına göre; ağrıkesicilerin, özellikle Apranax ve türevlerinin çiğnenmesi ya da ağızda bekletilmesi. Apranax,aprol, aprowell, naprosyn, napradol, kapnax, apraljin, aleve synax, oprax (kısaca etken maddesi naproksen sodyum olanlar) çiğnenince; etken madde beyne çok hızlı nüfuz ediyor ve ölümcül sonuçlara yol açabiliyormuş.

Yukarıdaki yazanların tamamı alıntıdır. Bu alıntıyı bana gelen maillerin birisinden yaptım. Maili ilk okuyunca hepinize doğru bir mail gibi gelebilir, hata bu isimdeki ilaca da bu ilacı üretenlere de ve hatta bu ilacı üretenlerin annesine de yüklü miktarda küfürler sarf edebiliriz AMA bu mail hakkında kısa bir araştırma yaptım ve firma yetkililerinin bu maili yalanlayan yazısına ulaştım, aşağıdaki yazı firmanın yazısından alıntıdır;

Ürünlerimizle ilgili göstermiş olduğunuz ilgi ve hassasiyete teşekkür ederiz. Bu mail şirketimize ilk defa iletildiğinde (yaklaşık 2 sene önce), Türkiye’deki tüm bölge müdürlüklerimize bu tür bir olayın yaşandığı hastanenin araştırılması ve doktorlarla görüşülmesi ile ilgili talimat verilmiştir. Ancak bu tür bir olayın meydana geldiği ne bir hastane, ne de böyle bir olayı yaşayan doktor bulunabilmiştir. Dikkat edilecek olursa, internette dolaşan mail’de de hastane veya doktor adı belirtilmemektedir.

İlaçların küçük parçalara parçalandığında emilimlerinin bir miktar arttığı, referans kitaplarda da yer almaktadır. Ancak; Apranax’ın etken maddesi olan Naproksen Sodyum, alındığında zaten tamamen (%99 üzeri) emilen bir moleküldür. Absorpsiyon hızı da (zaten) oldukça hızlıdır, öyle ki 5. dakikada ağrı kesici etkisi başlar ve 15-20 dakika arasında ağrı kontrol altına alınmış olur.

Üstelik Apranax etken maddesi olan Naproksen Sodyum, Kan-Beyin bariyerini aşamaz. Dolayısıyla, çiğnenmiş olsa dahi, Apranax’ın alınması ile anlatılan mevcut tablo arasında direk bir sebep-sonuç ilişkisi kurulmamalıdır.

Kaldı ki mailde, Apranax’ın kullanılmasından önce şiddetli baş ağrısı olduğu belirtiliyor. Bilindiği gibi kafa içi basınç artışı durumlarında (beyin kanaması gibi), bu şekilde baş ağrısı tablosu ve arkasından kısa sürede gelişebilen şuur kaybı olabilmektedir.

Apranax kullanımı söz konusu olmuş bile olsa, başlamış bir beyin kanaması sürecinde rastlantısal olarak Apranax kullanımı yer almış olabilir.
Şubat 2005’de, ağrı kesicilerin güvenilirliği ile ilgili kararları almak üzere ABD’de yapılan toplantıda;
32 kişilik FDA(ABD’de İlaç onaylarını veren resmi kurum, Türkiye’deki Sağlık Bakanlığı’na benzer konumda) danışma kurulu üyeleri arasında, gayri resmi olarak yapılan ankette,
“Kendileri için hangi ağrı kesici-romatizmal ilacı kullanacakları ” sorulmuş ve tüm üyeler Naproksen’i tercih etmişlerdir.

Yorumlar

 1. SerCan dedi ki:

  banada geldi okudum doğrudur dedim ama değilmiş vay bee insanlar neden böle yalanlar atarlar ki

 2. SerCan dedi ki:

  evet doğru olabilir

 3. mehmet dedi ki:

  buda popüler maillerden birisi açıklamanı okumasaydım inanırdım valla

 4. Nazım YILMAZ dedi ki:

  bu mailler çoğaldıkça çoğalıyo..

  bana bu güne kadar en fazla 10 tane gelmiştir ama gelenleri duyuyorum.. tuhaf tuhaf şeyler var 🙂