SSL sertifikalı web sayfalarında sunucu tarafında bulunan sertifikanın geçersiz olması sebebi ile yapılan URL sahteciliğini engellemek adına Chrome tarafından bir uyarı ekranı gösterilmektedir. Normalde daha az güvenli sayfalarda “Gelişmiş Seçenekler” ardından “Web sitesini ziyaret et” adımları ile web sayfası görüntülenebilir hale gelir.

Ancak SSL sahteciliğinde bu seçenek kullanıcıya sunulmaz.

NET::ERR_CERT_INVALID

10.129.48.49 normalde bilgilerinizi korumak için şifreleme kullanmaktadır. Google Chrome bu sefer 10.129.48.49 sitesine bağlanmayı denediğinde, web sitesi sıra dışı ve yanlış kimlik bilgileri döndürdü. Bir saldırgan 10.129.48.49 gibi davranmaya çalışıyor olabilir ya da bir Kablosuz oturum açma ekranı bağlantıyı kesmiştir. Google Chrome herhangi bir veri alışverişinden önce bağlantıyı durdurduğu için bilgileriniz hâlâ güvendedir.
10.129.48.49 web sitesi Google Chrome’un işleyemediği karışık kimlik bilgileri gönderdiği için bu siteyi şu anda ziyaret edemezsiniz. Ağ hataları ve saldırılar genellikle geçici olduğundan bu sayfa muhtemelen daha sonra çalışacaktır.

Local cihazınız üzerinde HTTPS ile geliştiğiniz bir web sayfanız varsa ya da güvenliğine emin olduğunuz uzak bir sayfanız mevcutsa ve “NET::ERR_CERT_INVALID” hatasını geçmekte ısrarlıysanız. Yukarıda gördüğünüz ekranda klavyeden “thisisunsafe” ya da “badidea” yazarak bu ekranı geçebilirsiniz.

Not: Bu işlemi kesinlikle güvendiğiniz ve sizin yönetiminizde olan web sayfalarında zorunlu durumlar halinde yapmanızı öneririm. Aksi durumda sahteciliğe maruz kalarak kişisel verilerinizi kaybedebilirsiniz.