Merhaba, bu yazımda sizlere HDD ‘den SSD’ye geçiş tecrübelerimi aktarıyor olacağım. Artık yavaş yavaş SSD fiyatlarının da makul seviyelere inmesi üzerine ben de daha fazla dayanamayarak bu üstün teknolojiden faydalanma kararı aldım.

Ancak tabii ki sadece karar almak yetmiyor, en önemli nokta “hangi SSD?” sorusunun akla gelmesi oluyor. Kısa bir araştırmayla ve ilgili ürünün benchmark sayfalarından da bilgi edinerek Samsung Evo serisinin ‘kendimce’ bu piyasanın kralı olduğuna karar verdim, dilerseniz internet üzerinden Samsung 850 Evo inceleme videolarına ulaşabilir; Samsung’ un sağladığı ekstra teknoloji ve yazılım destekleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bkz: User Benchmark

HDD’ den SSD’ ye geçişte aklıma gelen diğer bir soru ise diski tamamen; işletim sistemi, uygulamalar, dosyalar vs. dahil bir şekilde, olduğu gibi alıp SSD içerisine aktarıp, aktaramayacağım oldu. Kısa bir araştırma ile bunun da çözümüne ulaşarak deneyimini sağlamış oldum.

Nasıl Yapılır?

Şimdi gelelim işlem adımlarına, öncelikle bize gerekli olan sata girişini USB’ ye dönüştüren bir kablo. (sata to usb connector)

1

SSD‘mizi bilgisayarımıza USB ile bağlıyoruz.

3

Samsung Data Migration programını buradan indirerek, bilgisayarımıza kuruyoruz.

2

Start” butonu ile migrate işlemine başlıyoruz.
Burada dikkat etmeniz gereken nokta HDD kullanım alanınızın SDD’nizin kapasitesini geçmemesidir.

6

Bu işlem tamamlandığında HDD üzerinde bulunan tüm sisteminiz SSD’nin içerisine aktarılmış olacaktır.

4

Migrate” işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızdan HDD‘mizi çıkartarak SSD‘mizi takıyoruz.

5

Tüm işlemler bu kadar, SSD‘ yi bilgisayarınıza takıp bilgisayarınızı açtığınızda her şey olduğu gibi devam ediyor olacaktır. Ancak çok önemli bir fark görüyor olacaksınız, bu da ‘hız’. Ortalama 2 dakika da açılan bilgisayarım SSD‘ye geçişi ile 5-7 saniyede açılır oldu, tabii ki bu hız sadece bilgisayar açılışı değil kullanımı esnasında da oldukça belirgin bir fark yaratıyor.

Yeni SSD‘niz ile iyi çalışmalar dilerim.