http://www.yusufuyanik.com/wp-content/plugins/wp-o-matic/cache/28068_apple1_11290340273.jpg

Steve Wozniak ve Steve Jobs’un tasarladığı ilk Apple markalı bilgisayar olan Apple-1 açık artırmada inanılmaz bir fiyata satıldı. İlk Apple bilgisayarın özelliklerini günümüzdekilerle kıyaslayınca, aradaki fark hayret uyandırıyor.

Belli bir markaya duyulan tutku zaman zaman çok uçuk boyutlara ulaşabiliyor. İnsanların kendisine tutkuyla bağlandığı markaların teknoloji dünyasındaki temsilcisi ise hiç kuşkusuz Apple’dan başkası değil.

Apple markası altında piyasaya sürülen ilk bilgisayar olan Apple-1’lerden biri açık artırmada 240 bin dolara satıldı. Satılan Apple-1’in orijinal kullanım kılavuzu ve kutusu da sağlam bir şekilde duruyor.

Apple-1’in Özellikleri

Steve Wozniak’ın elle yaptığı ve Steve Jobs ile beraber 200 adet sattıkları Apple-1, 1976 yılında piyasaya sürüldüğünde 666.66$’lık fiyata sahipti. (Steve Wozniak Şimdi Ne İş Yapıyor?)

4 KB belleğe sahip olan Apple-1’in kapasitesi genişleme kartlarıyla 48 KB’a kadar çıkarılabiliyordu. 1 MHz’lik MOS 6502 adlı bir işlemciye sahip olan cihazda veri okumak ve yazmak için bir de kaset okuyucu bulunuyordu.

:: Sizce satın alan kişi Apple-1’i ne yapacak?

Yazan: Emre Demiray
SDN – ShiftDelete.Net