Logo

Hepimizin bilmiş olduğu üzere sahibinden.com online alış-veriş işlemlerinin yapıldığı ve milyonların ziyaret ettiği bir internet sitesidir. Bu platform üzerinde her ne kadar Türkiye üzerinden alıcı ve satıcılar yer alıyor olsa da yurtdışından da oldukça takip edildiğini birazdan anlatacağım hikayeden anlıyor olacaksınız.

Malum site üzerinden bir ürün satışı yapmak üzere ilan yayınladım, arayanlar, mesaj atanlar vs. oluyor. Sonra baktım birkaç kişi +234 ile başlayan numaralar WhatsApp’dan mesaj atmaya başladı, bir hafta on günlük süreçte sayıları yaklaşık 10’u buldu.

Bu kişilerin genelinde profil fotoğrafı olarak asker elbiseli bir kişi yer alıyor ve alacağı cihazı ise kuzenine, dayısına ya da annesine hediye olarak almak istiyor.

Muhabbete selamın aleyküm ile başlayıp, ürünün fotoğrafları, USD cinsinden kaç para ettiğini, herhangi bir yerinde hasar olup olmadığı, ne zaman alındığını, neden satıldığını vs. vs. ile devam ediyor.

Sonrasında verdiğiniz fiyatın üzerine, kargo masrafı için 80-150$ daha ekleyip para transferi yapacağını söylüyor ve sizden IBAN numarasınızı ve mail adresinizi istiyorlar.

Ertesi gün ya da birkaç saat sonra tarafınıza bir mail ulaşıyor, havuza karşı taraftaki kişi taraftan paranın yatırıldığını kargo bilgilerinin girilip karşı tarafa ürünün teslimi yapılmasının ardından paranın sizin hesabınıza aktarılacağı bilgisi yer alıyor.

Bu kişilere kesinlikle kanmayın, hiçbir şekilde ürünü gönderip paranın hesabınıza yatmasını beklemeyin.