Yaklaşık 8-9 saat önce ekranımda windows güncelleştirmesi olduğunu belirten bir bildirim çıktı, “hadi bakalım” diyerek güncellemeyi kabul etmemin ardından 3,42 GB boyutunda veri indirilmeye başlandı. Ha bitti, ha bitecek derken 28 Ekim’ den 29 Ekim’ e geçmiş oldum. İndirme bittiğinde yüklemeye başlanması da apayrı bir dert oldu… Sanki güncelleştirme yapmadım da format attım. Tabi bu işin abartısı, koskoca güncelleme 2 dakikada bitecek değildi, zaten her ne kadar eleştirsem de Windows 8/8.1 mükemmel bir işletim sistemi…

Güncelleme ile Gelen Özellikler

Yeni başlat düğmesi
Windows 8 ile birlikte kullanıcıların en çok konuştuğu konu başlat düğmesinin olmaması idi. Microsoft gelen bu şikayetleri dikkate alarak başlat düğmesini tekrar getirdi fakat eskisi gibi bir başlat menüsü beklemeyin. Başlat düğmesi var fakat menüsü yok, Microsoft Metro menüsü ile devam etmeye kararlı görünüyor.

 Windows 8.1 ile neler değişti?

Yeni Bilgisayarım isimlendirmesi
Yıllardır kullandığımız Bilgisayarım logosun adı artık This PC (Bu bilgisayar) olarak isimlendirilmiş.

 Windows 8.1 ile neler değişti?

“Buradan Başla” ve diğer kullanıcı arayüzü ipuçları
Yeni bir kullanıcı ile oturum açtığınızda Windows size 4 kenardan animasyonlu yardımcı ipuçları çıkararak kullanıcı deneyimizi arttırmaya çalışacak.

 Windows 8.1 ile neler değişti?

Metro ipuçları
Windows 8.1 de ilk oturum açtığınızda metro ara yüzünde yararlı ipuçları sizi karşılayacak.

 Windows 8.1 ile neler değişti?

Yeni yardım ve ipuçları uygulaması (Help+Tips)
Windows 8’de en büyük eleştirilerinden birisi yeni bilgisayar kullanıcıları için yardım konusundaki eksikliklerdi. Windows 8.1 ile yeni yardım ve ipuçları uygulaması ile bu açığı kapatmaya çalışacak.

 Windows 8.1 ile neler değişti?

Daha Fazla yardım
Yardımlar ve ipuçlarına daha yakından bakmak için “Başlat ve Uygulamaları” kullanabilirsiniz.

 Windows 8.1 ile neler değişti?

Yardımlar artık sadece eskiden olduğu gibi yazılı olarak değil görseller ve videolar ile desteklenerek interaktif bir yardım halini aldı. Artık son kullanıcılar yardımlarda bir sorunu çözmek için hazırlanmış olan videoları da izleyebilecek.

 Windows 8.1 ile neler değişti?

Yeni Mail Uygulaması
Windows 8 ile gelen posta uygulaması çok beğenilmemiş ve birçok şikâyete maruz kalmıştı. Windows 8.1 ile Microsoft posta uygulamasını Outlook.com dan gelen tecrübe ve deneyimlerini birleştirerek tam özellikli bir posta istemcisi haline getirdi.

 Windows 8.1 ile neler değişti?

Yeni kişiler uygulaması
Kişiler uygulaması Posta ve Takvim de içeren birleşik iletişim uygulamalarının bir parçasıdır. Windows 8.1 ile bu dağınık yapıyı düzenlemek adına Kişiler uygulamasında daha temiz bir ara yüzle bizi karşılıyor.

 Windows 8.1 ile neler değişti?

Yeni Windows 8.1 Temaları
Windows 8.1 ile yeni masaüstü resimleri ve temaları bizi karşılıyor. Varsayılan olarak gelen Çizgiler ve Renkler teması ile karşılanıyoruz.

 Windows 8.1 ile neler değişti?

Güç Menüsüne ince ayarlamalar
Birçok Windows 8 kullanıcısın da haberi olmayan bu menü (Windows + X) Windows 8.1 ile yeni ekstra özelliklere kavuşmuş. Artık bu menüden shutdown, restart vs. gibi işlemleri de gerçekleştirebiliyoruz.

 Windows 8.1 ile neler değişti?

Internet Explorer 11 için yeni okuma görünümü
Internet Explorer 11 metro sürümü için okuma görünümü için yeni yazı tipi, renkler ve özel ayarları yapmak için seçenekler eklenmiş. Windows 8.1’i tablet olarak da kullananlar için çok güzel bir özellik olacaktır.

 Windows 8.1 ile neler değişti?

Daha fazla izleme koruma seçenekleri
Internet Explorer 11 Metro sürümü için Takip etme, İzlenme koruması ve korumasını açabilir ve kapatabilirsiniz. Ayrıca üçüncü parti çerezleri de engellemek ve izin vermek için bir ayarlamada yapabilirsiniz.

 Windows 8.1 ile neler değişti?